Jaki nawóz wybrać do ogrodu?

Nawozy to specjalistyczne środki, które pozwalają na skuteczne zwiększenie ilości i jakości plonów. Stosowane są zarówno przez posiadaczy przydomowych ogródków, jak i zawodowych rolników. Substancje zawierają wszystkie najważniejsze składniki odżywcze, które pozwalają na optymalny wzrost roślin. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jakie nawozy warto wybrać.

Jakie są rodzaje nawozów?

W sklepach z nawozami znajdziemy szeroki wybór różnorodnych produktów, które możemy dopasować do wymogów glebowych konkretnej rośliny. Jeśli stwierdzisz brak konkretnego składnika w glebie, możesz zdecydować się na nawóz jednoskładnikowy, o wysokiej zawartości azotu, fosforu lub potasu. Alternatywę stanowią nawozy wieloskładnikowe przeznaczone do pielęgnacji konkretnej grupy roślin.

Nawozy możemy podzielić także ze względu na sposób stosowania. Każdy sklep z nawozami rolniczymi posiada substancje doglebowe oraz dolistne, które aplikujemy bezpośrednio na liście roślin. Sposób ten uchodzi za wyjątkowo skuteczny, pozwala bowiem na znaczne usprawnienie przepływu składników odżywczych do wszystkich części rośliny. Ponadto na rynku znajdziemy zarówno nawozy naturalne, jak i nieorganiczne, nazywane mineralnymi.

Czym charakteryzują się nawozy mineralne?

Nawozy mineralne dostępne w ofercie https://argania.info/ produkowane są w procesie przemian chemicznych i fizycznych. Jeśli szukasz kompleksowego sposobu nawożenia, ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się środki typu NPK, wzbogacone w azot, fosfor, potas oraz niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin mikroelementy. Ciekawym wyborem są również specjalistyczne środki przeznaczone do uprawy konkretnych grup roślin. Znajdziemy tym samym preparaty do pielęgnacji trawników, roślin iglastych, krzewów kwitnących oraz te do owoców i warzyw.

Kiedy nawozić rośliny w ogrodzie?

Sposób nawożenia zależeć będzie m.in. od wybranego środka. W przypadku nawozów organicznych preparat powinien zostać rozłożony jesienią. W pierwszej kolejność wyłóż kilka centymetrów nawozu, który następnie wymieszasz z glebą na wysokości bryły korzeniowej uprawianej rośliny. Najczęściej konieczne jest przekopanie ziemi na głębokość 20-30 cm.

Po zimie pierwsze nawożenie najczęściej przeprowadza się na wiosnę pomiędzy marcem i połową kwietnia. Zabiegi pielęgnacyjne najlepiej przeprowadzać w pochmurne i bezwietrzne dni. Nawozy rozpuszczalne należy rozkładać w czasie podlewania. W przypadku preparatów mineralnych najlepiej kierować się instrukcjami konkretnego producenta.