Jak złagodzić ból stawów za pomocą imbiru?

imbir

Imbir to roślina, która w medycynie ludowej jest czasami stosowana w leczeniu zapalenia stawów. Niektórzy ludzie spożywają imbir jako pokarm lub piją go w postaci herbaty imbirowej i przyjmują suplementy imbiru, aby pomóc złagodzić objawy zapalenia stawów i zmniejszyć ból związany z zapaleniem stawów. 

Ponieważ nie ma lekarstwa na zapalenie stawów, leki są używane do łagodzenia dyskomfortu, ale mogą mieć nieprzyjemne skutki uboczne, więc wiele osób zwraca się do naturalnych środków, takich jak imbir, aby złagodzić ból stawów. Imbir zawiera związki, które zmniejszają stan zapalny, proces biologiczny, który odgrywa kluczową rolę w bólu związanym z chorobą zwyrodnieniową stawów i reumatoidalnym zapaleniem stawów. Mówi się również, że imbir może przynieść korzyści pacjentom z zapaleniem stawów poprzez stymulację krążenia.

Brak dowodów naukowych.

Nie ma dowodów naukowych na to, że imbir może być skutecznym lekiem na zapalenie stawów, ale są badania, które pokazują, że imbir może być korzystny dla osób z zapaleniem stawów.

W 2008 roku naukowcy przeanalizowali trzy wcześniej opublikowane badania kliniczne oceniające działanie imbiru u osób dorosłych z chorobą zwyrodnieniową stawów. Chociaż autorzy raportu stwierdzili, że potrzeba więcej badań, aby określić bezpieczeństwo i skuteczność imbiru jako leczenia zapalenia stawów, znaleźli pewne dowody na to, że imbir może zmniejszyć nasilenie bólu i poprawić funkcjonowanie fizyczne u pacjentów z zapaleniem stawów.

Najnowsze badania dotyczące imbiru i choroby zwyrodnieniowej stawów obejmują niewielkie badanie opublikowane w 2013 roku. W celu przeprowadzenia badania 60 osób z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych podzielono na trzy grupy: pierwsza grupa otrzymywała diklofenak (niesteroidowy lek przeciwzapalny), lek przeciwzapalny powszechnie stosowany w leczeniu zapalenia stawów, druga grupa otrzymywała ekstrakt z imbiru, a trzecia grupa otrzymywała połączenie diklofenaku i ekstraktu z imbiru.

Po 12 tygodniach leczenia, wszystkie trzy grupy wykazały znaczącą poprawę w kilku markerach choroby zwyrodnieniowej stawów, takich jak ból i sztywność. Największą poprawę wykazali ci, którzy otrzymali kombinację diklofenaku i imbiru. Do tej pory badania nad zastosowaniem imbiru w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów są bardzo ograniczone. Badanie na zwierzętach w 2009 roku wskazuje, że ekstrakt z imbiru może pomóc stłumić zapalenie stawów związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Kiedy nie stosować imbiru?

Imbir może powodować szereg skutków ubocznych, gdy jest przyjmowany w dużych dawkach. Te działania niepożądane obejmują biegunkę, zgagę i rozstrój żołądka. Ponadto stosowanie suplementów diety zawierających imbir może być szkodliwe dla niektórych osób, takich jak osoby z kamieniami żółciowymi i osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew (w tym aspirynę). Ponadto należy unikać stosowania imbiru przed poddaniem się operacji.

Alternatywy dla imbiru.

Badania pokazują, że kilka innych naturalnych środków zaradczych może również pomóc w leczeniu zapalenia stawów. Na przykład niezmydlone owoce awokado/soi, glukozamina i siarczan chondroityny okazały się korzystne dla pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów w badaniach klinicznych. Istnieją również pewne dowody na to, że poddanie się alternatywnym terapiom, takim jak akupunktura lub praktykowanie technik mind-body, takich jak joga i tai chi, może pomóc w zarządzaniu bólem stawów.

Podsumowanie.

Ponadto, zmiany stylu życia, takie jak osiągnięcie i utrzymanie zdrowej wagi, przestrzeganie diety przeciwzapalnej i regularne ćwiczenia powinny pomóc w kontrolowaniu objawów zapalenia stawów. Jeśli masz jakiekolwiek dalsze pytania, nie wahaj się poprosić swojego lekarza o poradę na temat najlepszych opcji dla konkretnego przypadku.

Jeżeli interesują Cię porady zdrowotne, sprawdź, dlaczego picie wody z butelki plastikowej to zły pomysł.