Międzynarodowy Dzień Drzewa – dlaczego jest on obchodzony?

Drzewa odgrywają istotną rolę w ochronie środowiska. Są one płucami naszej planety i aby podkreślić ich znaczenie, każdego 29 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. Musimy odróżnić Dzień Drzewa (29 kwietnia) od 21 marca, Międzynarodowego Dnia Lasów. Kolejna data ściśle związana z podkreślaniem wartości drzew i lasów, która ma na celu uświadomienie ludziom potrzeby ochrony obszarów leśnych w celu zapewnienia przetrwania gatunków.

Dlaczego obchodzony jest ten dzień?

Drzewa pełnią wiele funkcji, dzięki którym uczestniczą w cyklu przyrody. Od wytwarzania tlenu po bycie naszym najlepszym sprzymierzeńcem w walce z kryzysem klimatycznym. Drzewa są podstawą przetrwania wszystkich żywych istot na Ziemi. Stanowią one doskonałe środowisko naturalne dla tysięcy gatunków zwierząt i roślin. Ponadto drzewa pomagają nam regulować cykle hydrologiczne, zmniejszając tym samym ryzyko powodzi, są źródłem surowców do produkcji leków i innych zasobów naturalnych.

Jednakże działania człowieka doprowadziły już do zniszczenia około 78% lasów pierwotnych na naszej planecie, a pozostałe 22% zostało już dotknięte przez pozyskiwanie drewna. Szacuje się również, że jedna trzecia gatunków drzew może wkrótce zniknąć. Degradacja tych środowisk ma bezpośredni wpływ nie tylko na nasze środowisko, poprzez emisję CO2 do atmosfery, ale także na naszą różnorodność biologiczną, z tysiącami gatunków na skraju wyginięcia.

Jeśli istnieje Dzień Drzewa, to po to, by podkreślić potrzebę położenia kresu tej sytuacji i że dzięki nam wszystkim udaje się zapewnić ochronę środowiska. Szwecja była pierwszym krajem, który obchodził to święto. Uczyniła to w 1840 r., aby podnieść świadomość na temat ważnej roli, jaką drzewa odgrywają w łagodzeniu zanieczyszczenia środowiska, ochronie gleby i osiąganiu zrównoważonego rozwoju.

Ile CO2 pochłaniają drzewa leśne?

Aby dowiedzieć się, ile CO2 pochłania dany las, musimy najpierw przeanalizować, z jakich drzew składa się las. Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowca z Uniwersytetu w Sewilli wykazały, że sosna Aleppo jest jednym z drzew, które pochłaniają najwięcej CO2. Szacuje się, że dojrzałe sosny Aleppo mogą pochłaniać do 50 ton CO2 rocznie. Innymi słowy, dojrzały okaz tego gatunku może pochłonąć emisje generowane przez 30 średniej wielkości samochodów przejeżdżających 10 000 kilometrów rocznie.

Drzewa i lasy są najlepszymi naturalnymi pochłaniaczami CO2

Największymi pochłaniaczami CO2, ze względu na ich ogromne bogactwo biologiczne, są lasy pierwotne. Nienaruszone, dziewicze lasy z gatunkami rodzimymi, w których nie ma widocznych śladów działalności człowieka i w których procesy ekologiczne nie uległy znaczącym zmianom. Te pierwotne lasy i źródła regulacji klimatu zostały zredukowane w wyniku działalności człowieka.